Порушення сну: що це за проблема і як її вирішити

Порушення сну: що це за проблема і як її вирішити
Автор:
Олена Шевченко, психолог HUBZ
18.05.2022

Проблема зі сном зараз актуальна як ніколи. Хтось не може заснути, комусь сняться жахіття, хтось просинається всю ніч. На ранок людина почувається втомленою, розбитою, з відчуттям нестачі відпочинку – це і є наслідки порушення сну.  Давайте розберемось, чому так відбувається, які є причини та що можна зробити.

Сон – багатогранний та складний процес. Під час сну наш організм та психіка живуть своїм життям. Можна виділити дві основні фази сну: повільний (довгий) та швидкий сон. Впродовж всього циклу сну, ці фази змінюють одна одну декілька разів за ніч. Людина дивиться “кіно”, приблизно 1-2 години за всю ніч. Під час завершення однієї фази, та переходу в іншу, є період бадьорості – тоді людина здатна прокидатись.

Довга фаза сну. Уповільнюється дихання, серцебиття, розслаблюються м’язи. Сни в цій фазі сняться не часто та мало запам’ятовуються. Але мозок продовжує працювати. Вона наступає переважно у першій половині ночі та характеризується тим, що в ній найбільш сильний відрив від зовнішнього світу. Якщо людина прокинеться, або її розбудити під час цієї фази,  вона не одразу зорієнтується де знаходиться, котра година і т.д.

Коротка фаза сну. Вона настає після довгої. В ній ми бачимо самі яскраві та кольорові сни. Підключається наша фантазія, пам’ять дістає весь минулий досвід, який ми могли забути, та починаються, так звані, сногенні галюцинації, або “реальне кіно”. Якщо подивитись на сплячу людину під час цієї фази, ми помітимо, що у неї рухаються очні яблука, посмикуються м’язи, прискорюється дихання тощо.

Чому я часто прокидаюсь вночі?

При переході з однієї фази в іншу є коротенький період бадьорості. Під час цього періоду ми прокидаємось та засинаємо знову, якщо рівень гормонів стресу знаходиться у межах норми. Якщо гормонів більше, ніж треба  – ми не можемо заснути одразу.

Що відбувається, коли мучить безсоння?

Людина знаходиться у збудженому стані та не може заснути. Думки, мрії, фантазії, які безперервно продукує наш мозок – не дають увійти в початкову фазу дрімоти.

Але! Вчені довели, що тоді, коли ми замислюємось, дивимось в одну точку, наш мозок передає сигнал у центр сну, що цей час настав, той, в свою чергу, на короткий час відключає нашу свідомість так, що людина не помічає цього. Їй здається, що вона на мить прикрила очі або замислилась з відкритими очима. Таким чином, ми, на дуже короткий час, засинаємо, щоб поповнити нестачу сну.

Чому мені сняться жахіття?

Чим більше ми думаємо про невирішені проблеми в нашому житті, тим більше подається сигналів в мозок, що потрібно якось їх вирішувати. Таким чином, мозок сприймає це за сигнал SOS та починає показувати нам “кіно”, намагаючись таким чином дати підказку, на що потрібно звернути увагу.

Наші сни, здебільшого – не пережиті емоції та почуття, які ми відкидаємо, не хочемо помічати. Разом зі стресовими ситуаціями, шоковими станами, людина не розуміє що з нею відбувається та втомлюється від цього.

Що робити?

1) Налагодити календар сну. Лягати й просинатись в однаковий час. Відмічати його в календарі.

2) Прибрати з раціону продукти та напої, які підвищують рівень стресу. Кава, енергетики, важка їжа на ніч, фізичні вправи перед сном.

3) Інформаційна гігієна. Не перенавантажуйте себе новинами ввечері.

4) Проекспериментуйте. Якщо не хочете спати – не дозволяйте собі лягати на диван просто полежати. Займіться чимось доти, поки не відчуєте, що починається фаза дрімоти. Так можна вирівняти календар сну. Навіть якщо ви хочете відіспатись,  дорослій людині вистачає 10 годин сну. Потім вона входить у свій звичайний ритм.

5) Поговоріть про це з психологом, так ви зрозумієте про що саме кричить вам ваш мозок, на що натякає, щоб вирішити проблему.

До речі, у цьому матеріалі ми розповідали про те, як змусити організм відпочити навість у стресових ситуаціях: Засинаємо під впливом стресу та у незвичних обставинах – Hubz

Будьте здорові та бережіть себе!

Ілюстрація Pexels photo

Ми любимо тексти без помилок. Але часом вони трапляються. Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: