Як приймати рішення та робити вибір?

Як приймати рішення та робити вибір?
Автор:
27.04.2022,
,
397 переглядів

Щодня ми неодноразово робимо вибір різної складності, приймаємо те чи інше рішення, вагаємось, намагаємось знайти найкращі шляхи вирішення питань. Війна додала нам і задач, і стресу, через який прийняття рішень може значно ускладнитись та затягуватись або навпаки, проходити миттєво без зайвих роздумів.

Проте існують певні правила та інструменти, які допомагають нам зробити вибір оптимальним, приймаючи рішення більш зважено та з розумінням наслідків.

Зрозуміло, що абсолютної схеми не існує – дуже цей процес індивідуальний, проте ці правила та інструменти безумовно варті уваги. Сподіваємось, вони вам будуть корисні в будь-якій ситуації, в будь-який час та де б ви не знаходились.

Правила

  1. Це дуже важливо зрозуміти! Будь-який вибір ЗАВЖДИ супроводжується відчуттям втрати! Якщо ви щось НЕ вибрали, ви цього безпосередньо НЕ отримали (або можливостей, які давав цей вибір). Елементарний приклад: у вас є певна сума, яку ви можете витратити або на сумочку, або на сукню. Ви вибираєте сукню. Все добре, але десь всередині все одно буде блукати думка, що ви не отримали сумочку, хоча могли її мати, отже, ви її ніби втратили. Це так звана неявна, прихована втрата. Більше того, через певний час вам може почати здаватись, що сукня вам не личить, а от та сумочка……! Отже, який би вибір ви не зробили, сумніви будуть завжди. Це нормально! Аналогічно більш суттєвий вибір – обираючи один шлях вас певний час буде супроводжувати думка, що ви втратили можливості, які давав інший. І це зовсім не означає, що вибір був помилковий. Ні. Так побудоване наше мислення.
  2. Наше ставлення до себе дуже суб’єктивне. Крім того, бачення зі сторони дійсно буває більш повним. Я не буду радити вам звертатись за порадами (хіба що просто вислухати різні думки та досвід інших), скористайтесь іншим правилом. Уявіть собі, що саме ви даєте пораду по цій ситуації своїй дуже близькій людині, яку ви дуже любите. Впевнена, ваш вибір зупиниться на найкращому варіанті.
  3. Якщо ви обираєте між А та Б – це стресує мозок обмеженням варіантів! Подумайте та накидайте ще декілька можливих варіантів щодо цієї ситуації, і нехай вони будуть навіть нереальними на перший погляд. От тут до генерування ідей можна залучити оточуючих. Ви знімете напругу через обмеженість вибору! Більше того – досить часто найкраще рішення вимальовується саме з цих додаткових, які ви згенеруєте.
  4. Не шукайте ідеальних рішень! Навіть якщо на момент прийняття це був єдиний вихід, все одно включиться п.1 цих правил. Просто допустіть цю думку: «моє рішення не ідеальне, проте зараз воно оптимальне».
  5. Якщо є можливість – відкладіть прийняття рішення на ранок і, за можливості, спробуйте виспатись. Те, що вранці можуть з’явитись додаткові варіанти вирішення питання та те, що рішення приймаються краще у першій половині дня – це правда. Пов’язано це з функцією мозку, яку він виконує протягом сну, особливо на пізніх його стадіях. Саме тому важливо виспатись і зранку знову подумати про вирішення проблеми. Про те, що робить мозок вночі поговоримо у найближчих публікаціях.
  6. Наша лімбічна система завжди працює на наше збереження. Отже, коли думаєте про можливі варіанти, обов’язково прислухайтесь до сигналів та реакції тіла! З логікою ви можете домовитись, переконати себе в правильності вибору, а от з тілом – ні. Воно дасть вам зрозуміти, подобається йому цей вибір, чи не дуже. Не подобається – означає небезпечно. Уявляйте собі картинки щодо наслідків різних виборів та прислухайтесь до внутрішніх відчуттів.
  7. Прийняли рішення – проговоріть його повністю! Бажано вголос. Не просто: «Я прийняла таке рішення», ні. З поясненням та розумінням наслідків. «Я прийняла таке рішення, це означає, що я роблю так, можливі складнощі…., явні переваги…., терміни…., умови….». Якомога повніше. У вас на залишиться відчуття, що ви зробили неосмислений крок.
  8. Мозок любить конкретику та структуру, тому, де можливо, підключайте цифри: відсоток ризику – такий, рішення на термін – такий і т. д. Зрозуміло, що переважна більшість буде приблизною, але це додасть впевненості у подальших діях щодо реалізації обраного варіанту.
  9. Для обраного рішення підготуйте план Б (краще декілька): якщо ситуація піде не так, є можливість зробити такі кроки, є наступні варіанти. Пропишіть. Це, аналогічно попередньому пункту, додасть впевненості.
  10. Приймаючи рішення, не зраджуйте свої цінності та принципи. Це ваше життя, вам з цим вибором жити.

Інструменти

Не ігноруйте написання думок. Мислити – одне, писати – інше. Коли ви пишете, думки структуруються, з’являються нові, мозок працює ефективніше.

  1. Випишіть для кожного варіанту всі плюси та мінуси. При цьому, відповідно до п. 3 наших правил, накидайте більше варіантів та пропрацюйте кожний з них, намагаючись виділити для кожного варіанту певний та однаковий для всіх проміжок часу. Далі для кожного варіанту порахуйте відсоток плюсів та мінусів. Після цього відкиньте всі «мінусові», концентруйтесь на варіантах з більшим відсотком плюсів.
  2. Якщо ви приймаєте рішення зробити щось чи ні, намалюйте і заповніть квадрат Декарта. Можете зробити для кількох варіантів. Ретельно проаналізуйте. Виглядає він так:
  • верхній лівий кут: Що буде, якщо я це зроблю (якщо це відбудеться)
  • верхній правий кут: Що буде, якщо я цього НЕ зроблю (якщо це НЕ відбудеться)
  • нижній лівий кут: Чого НЕ буде, якщо я це зроблю (якщо це відбудеться)
  • нижній правий кут: Чого НЕ буде, якщо я цього НЕ зроблю (якщо це НЕ відбудеться)
  1. Правило трьох десяток. Візьміть кожний варіант, з яких ви обираєте, або лише той, на якому зупинились, та дайте відповідь на наступні три питання, можна письмово (прислухайтесь до себе, відповідаючи на ці питання):
  • що я відчуваю, згадуючи це рішення через 10 днів, як я себе бачу;
  • що я відчуваю, згадуючи це рішення через 10 місяців, як я себе бачу;
  • що я відчуваю, згадуючи це рішення через 10 років, як я себе бачу.

Отже, я намагалась вам дати якомога більше інструментів прийняття рішень та розуміння цього процесу. Використовуйте те, що вам підходить, на що є час та можливості, адже всі вони працюють. Всім нам – миру та безпеки, приємних ситуацій для тренування навички робити вибір та найкращих рішень!

Автор Ольга Колобова

Профайлінг. Візуальна психодіагностика. Психологія

Ми любимо тексти без помилок. Але часом вони трапляються. Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Публікації HUBZ Inform не є медичними матеріалами. Якщо у вас виникли проблеми зі станом здоров'я - вам потрібно негайно звернутись до лікаря.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: