Чи допомагає алкоголь подолати стрес?

Чи допомагає алкоголь подолати стрес?
Автор:
Олена Шевченко
Психолог, бізнес-тренер, фахівець з навчання персоналу, методолог
29.06.2022,
,
373 переглядів

Навколо алкогольних напоїв точиться багато міфів. Є розповсюджена думка, що алкоголь допомагає заспокоїтись та розслабитись. Багато хто використовує цей метод – особливо під час гострого стресу. Та чи може алкоголь дійсно допомогти подолати стрес? Давайте розберемось.

МІФ 1. Трохи алкоголю після важкого дня не завадить, бо він добре розслабляє.

Так, дійсно, невелика доза алкоголю розслаблює м’язове напруження. Діючи на мозок, алкоголь вивільняє так звані гормони щастя. Наступає стан розслаблення та може покращитися настрій. Ця дія короткострокова, тому що токсини, які впливають на мозок та змушують штучно вивільнятись гормони щастя, швидко спливає. При цьому, людині не хочеться залишати ці почуття та вона починає приймати збільшені дози. У довгостроковій перспективі, вивільнення цих гормонів майже не відчувається, що змушує приймати великі дози спиртного. Але ефект може бути зворотнім: загострюються тривожні стани, коливається емоційний настрій, підсилюється дія стресу.

МІФ 2. Я краще засинаю, коли вип’ю.

Це хибне ствердження. Так, дійсно, при прийомі алкоголю людина засинає швидше, але при цьому у неї порушується важлива стадія глибокого сну – токсини гальмують цей процес і сон стає поверхневим. Тому часто вранці, після прийому алкоголю, людина просинається втомленою, розбитою, роздратованою.

Міф 3. Коли я замерзаю, потрібно випити, щоб зігрітись.

Ну хто ж не чув цей вислів! Мусимо визнати, що це частково правда. Коли людина дуже змерзне, дійсно, алкоголь приходить на поміч. Але є одне але! Лише 50 грам спиртного допоможуть розширити судини, нормалізувати кровообіг та почати зігріваючу дію. Все, що перевищує цю дозу, може бути небезпечним. При збільшенні дози, алкоголь починає впливати на теплообмін. Йде приток крові до шкіри та тіло починає втрачати тепло. Цей стан дуже небезпечний, бо якщо людина буде продовжувати знаходитись на морозі, в неї може настати переохолодження.

Міф 4. Хіба пиво – це алкоголь?

Так, у пиві дійсно невеликий відсоток алкоголю, але це все одно слабоАлкогольний напій. Він дуже критично впливає на стан здоров’я печінки. Також, він не помітно може викликати пивний алкоголізм у тих, хто вживає пиво регулярно. Тому його точно не можна вживати замість води літрами!

Міф 5. Фронтові 100 грамів для підняття бойового духу.

Мабуть знаєте цей вислів, або чули від людей старшого покоління про те, що під час Другої Світової війни на фронті видавали по 100 грамів горілки. Ця ідея народилася у 1940 році, коли І. Сталін дозволив солдатам випивати по 100 гр горілки в день із-за великих морозів взимку (до -40). Це привело до того, що поведінка солдатів ставала неадекватною, увага розсіювалась, що дуже заважало в період бойових дій. Цю постанову довелося терміново коригувати.

Але це історія, завдяки якій потрібно просто зробити висновки. Коли людина повертається з війни – вона все одно продовжує відчувати стрес бойових дій. Загострені почуття, знервована поведінка, сильний гнів, смуток за втратами побратимів… В нормі це минається після 3-7 днів знаходження вдома. За цей час, звісно, буде бажання випити алкоголю, щоб впоратись зі стресом та швидше адаптуватись. Так, на деякий час стане легше, але це не допоможе прибрати основне – причини стресу. А тому це теж не вихід з ситуації.

РЕЗЮМЕ

Замість алкоголю краще почніть піклуватись про себе: вживайте здорову їжу, більше спіть, дихайте свіжим повітрям, діліться всім, що вас турбує з друзями та близькими. Не варто мовчати про те, що ви пережили!

Але якщо відчуваєте, що не впораєтесь самі – обов’язково зверніться до психолога. Пам’ятайте: зі стресу краще виходити на початковій стадії, а не тоді, коли він стане хронічним.

Бережіть себе!

Зверніть увагу, раніше ми писали про синдром “відкладеного життя” і як впоратись з цим.

Ілюстрація NewLife

Ми любимо тексти без помилок. Але часом вони трапляються. Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Публікації HUBZ Inform не є медичними матеріалами. Якщо у вас виникли проблеми зі станом здоров'я - вам потрібно негайно звернутись до лікаря.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: