Автор:
HUBZ Редакція
17.05.2022

Дуже часто буває так, що зрозуміти свої почуття нам самим – важко. Багато думок, які рояться в голові, ще більше емоцій – і ми не можемо чітко сказати, що ж відбувається з нами. Важко зрозуміти, що ми відчуваємо і нам здається, що це емоційний смерч, який нелегко пережити та легше заблокувати. Але потрібно визначити та зрозуміти наші почуття, це може допомогти нам уникнути багатьох проблем.

Звільнитися від контролю над своїми емоціями й дозволити собі їх переживати може бути важко. Якщо ви відчуваєте себе пригніченими, зупиніться, запитайте себе, чи зараз ви в умовній безпеці. Якщо так, – перемикайтеся на справу, яка вас заспокоює та розслабляє.

Так влаштована наша психіка, що працювати зі своїми почуттями – ми можемо лише перебуваючи в безпеці. В умовах реальної небезпеки – спрацьовує режим виживання.

Визначення своїх почуттів

Дозвольте собі відчути свої емоції в безпечному місці. Це допоможе вам їх розпізнати.

  1. Спробуйте розслабитися. Ідіть туди, де вам буде комфортно і безпечно. Закрийте очі, глибоко вдихніть і спробуйте розслабитися.
  2. Зверніть увагу на своє тіло. Можливо, ви виражаєте свої емоції фізично. Це може допомогти вам зрозуміти, які емоції ви відчуваєте. Наприклад, якщо ваше серце б’ється швидко, а дихання поверхневе, це може свідчити про страх або паніку. Якщо ваші м’язи напружені, ви можете розлютитися.
  3. Зверніть увагу всередину і спробуйте зосередитися на тому, що ви відчуваєте. Намагайтеся не засуджувати свої емоції, просто дозвольте їм бути. Якщо можете, спробуйте назвати свої почуття.
  4. Наскільки сильні ваші почуття? Можливо, вам буде корисно оцінити свої емоції від одного до десяти. Наприклад, на скільки з десяти ви відчуваєте гнів? Смуток? Страх?

Емоції складні і ми не завжди відчуваємо лише одну емоцію за один раз. Ви можете відчувати поєднання емоцій, які змінюються протягом дня.

Розуміння своїх почуттів

  • Коли ви визначите почуття, спробуйте проаналізувати, чому ви його відчуваєте.
  • Знайдіть час, щоб запитати себе: «Чому я так відчуваю?» Це може допомогти вам визначити думки або переконання, що лежать в основі ваших почуттів.
  • Потім ви можете почати опрацьовувати ці думки та переконання, наскільки корисні вони для вас.
  • Що б ви не відчували, нагадуйте собі, що це щира відповідь.
  • Бути справді засмученим, занепокоєним чи наляканим — нормально — і нормально відчувати себе так через місяці, роки чи десятиліття після того, як травматична подія сталась з вами.
  • Ніхто ніколи не повинен винити вас в тому, що ви відчуваєте, або очікувати, що ви просто «переборете це».

Якщо вам потрібна допомога та підтримка – ви дуже просто можете її отримати. Інтернет-платформа психологічної допомоги «Розкажи мені» працює цілодобово вам лише потрібно коротко описати свій запит і надіслати заявку через сайт tellme.com.ua. Консультації проводяться БЕЗКОШТОВНО в режимі онлайн. Скористайтесь такою можливістю!

Зауважте, про реакції на травматичний стрес та його подолання ми писали в цій публікації.

Текст Психологічна підтримка

Ілюстрація motto.net.ua

Ми любимо тексти без помилок. Але часом вони трапляються. Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: