Новости

Тести на антитіла до Covid-19 не мають сенсу

23просмотров

Робити тести на антитіла до COVID-19 не має сенсу, запевняють експерти.

Їхні результати вкрай ненадійні й не дозволяють робити переконливі висновки — особливо щодо рівня імунного захисту людини. Фактично це марне витрачання грошей, але навіть не це головне.

Небезпека полягає в тому, що такий тест може дати людині ілюзію захисту — внаслідок чого багато хто дозволяє собі порушувати обмежувальні заходи, наражаючи себе на небезпеку.

Річ у тім, що точність такого тестування залишає бажати кращого, а наукові дослідження послідовно й доволі переконливо демонструють, що концентрація антитіл до коронавірусу в крові перехворілих та вакцинованих має дуже опосередкований стосунок до рівня захисту від COVID-19.

«Наявність антитіл — це лише половина картини, — підтверджує молекулярний біолог Костянтин Андрєєв, працівник Медичного інституту Північно-Західного університету США. — Є ще клітинна імунна відповідь, яка зберігається довше та яку тест на антитіла не визначить».

Іншими словами, у вас може бути низький рівень антитіл, але при цьому непоганий захист від вірусу за рахунок клітинного імунітету, пояснює експерт. А може бути й навпаки. Наприклад, перший укол вакцини може спровокувати різкий сплеск рівня антитіл, але імунітет буде слабким — й зміцніє, лише коли в роботу вступлять інші захисні механізми.

«Тест на антитіла в США практично ніхто не робить, — зауважує Андрєєв. — Страховка його не покриває — на відміну від тестування на сам вірус або щеплення».

Жодна страхова компанія, за його словами, «не платитиме за те, що не має сенсу». Тест на антитіла важливіший для вчених, що працюють над дослідженнями, ніж для конкретної людини.

Саме так, наприклад, навесні минулого року встановили частку безсимптомно перехворілих на Covid-19 в італійському місті Во Еуганео — перевіривши всіх його мешканців на наявність специфічних антитіл та зрозумівши, хто з них вже зустрічався з вірусом, а хто ні. Величезну роль аналіз на антитіла зіграв і в історії з круїзним лайнером Diamond Princess: саме так науковці дізналися, що на борту лайнера багато перенесли Covid-19 без будь-яких симптомів, навіть не помітивши хвороби.

Так же читайте:  Що буде з новим коронавірусом?

Якщо ж робити висновки з погляду споживача, то цінність результатів такого аналізу видається вельми сумнівною. Тест на антитіла не підходить ані для діагностики інфекції, ані для її лікування, ані для профілактики COVID-19.

Поради медиків, котрі рекомендують періодично перевіряти рівень антитіл — і, якщо він почав падати, вакцинуватись повторно, вчений закликає не слухати.

«Це повна нісенітниця. Зрозуміло, що комусь хочеться, щоб всі ми тестувалися й прищеплювалися кожні пів року, а краще щомісяця. Але немає таких даних. Це просто бізнес», — запевняє експерт.