Лікарям дієтологам та гастроентерологам знайомий ефект «рикошету» або, як його ще називають, – ефект «йо-йо». Суть його полягає в тому, що після перебування на суворій дієті, зайва вага повертається дуже швидко ще й з «доважкою».
Сучасні модні дієти, як на мене, нічого крім шкоди людям не приносять. Дієта може бути універсальною, тому що кожна людина – індивідуальність. Користуватися дієтою треба розумно. Любителі «поголодати», або посидіти на різноманітних модних дієтах, подібно до дитячої іграшки «йо-йо» – то худнуть, то набирають вагу, і так по колу.
Все дуже просто: у відповідь на харчовий стрес, щоб уникнути порушення роботи органів та систем тіла, організм запускає своєрідний механізм захисту, суть якого у скороченні витрат енергії. Під час дієт організм знижує активність обміну речовин, серцеву діяльність, дихання. Насамперед страждають нирки. А коли людина повертається до старих харчових звичок, наляканий дієтою організм починає з подвоєною силою збирати калорії про запас.
Небезпека незбалансованих дієт полягає ще й у тому, що якщо людина відчуває нестачу білка, то необхідні їй для обмінних процесів амінокислоти організм «добуває» зі своїх органів, насамперед – нирок. На жаль, нирки можуть і не відновитися, а ось жирові клітини після закінчення голодування накопичують жир активніше попереднього. Ось і виходить замкнене коло. Зайва вага – погано, дієта – ще гірше…
Чи є вихід із замкнутого кола? Є і він досить простий: дотримуватися принципів здорового харчування, про які ми розповідаємо докладно на нашому сайті.
Наталія Усенко,
експерт зі здорового харчування