Арт-терапія – ефективний спосіб допомогти собі під час війни

Арт-терапія – ефективний спосіб допомогти собі під час війни
Автор:
Ганна Шубіна
Журналістка HUBZ Inform, експертка з моніторингу та аналітики
25.07.2022,
,
1019 переглядів

Кожен з нас пройшов складний шлях від першого шоку до усвідомлення факту: в Україні триває війна. Ми всі намагаємось адаптуватися до нових реалій і цей процес сам по собі доволі болісний, бо супроводжується регулярними травмуючими подіями. Це створює додаткове навантаження на нестабільний психоемоційний стан людей. Кожен з нас шукає спосіб, який допоможе зібрати себе докупи, якимось чином впорядкувати своє життя та відновити внутрішні ресурси. Дехто намагається повернути буденні ритуали, інші — регулярно практикують дихальні техніки, що сприяють зменшенню відчуття тривожності та допомагають долати стрес. А є і ті, хто “виливає” думки та почуття на папір, складаючи вірші або тексти пісень. Кажуть, що з ними виходить біль. Психологи констатують факт: в цьому дійсно є певний лікувальний ефект. Практика подібних дій має назву “арт-терапія”. Що це і як воно працює? І чи всім підходить?

Що таке арт-терапія?

Багатьом може здаватися, що арт-терапія — це відносно нове поняття. Хтось навіть сприймає його як певну модну тенденцію. Проте, це зовсім не так. Адже, в основі арт-терапії закладені ідеї відомих психоаналітиків  ХІХ століття. Тож, наприклад, Зиґмунд Фройд вважав, що внутрішнє “Я” людини виявляється у візуальній формі щоразу, коли вона спонтанно щось малює чи ліпить, а образотворче мистецтво має багато спільного з фантазіями і сновидіннями, завдяки чому виступає певним компенсаторним механізмом та сприяє подоланню психічної напруги. В свою чергу, Карл Густав Юнг стверджував, що людина, спираючись на “трансцендентні” властивості символів і свій творчий потенціал, здатна досягти самозцілення, а символічні образи несуть у собі способи вирішення внутрішньо психічних конфліктів.

В загальному розумінні арт-терапія являє собою методику лікування за допомогою художньої творчості.  Це найбільш м’який вид психологічної корекції, який активно використовуються психологами та психотерапевтами.

Види арт-терапії

Колись поняття арт-терапії зводилось до практикування таких видів творчості як: малювання, графіка та ліплення. Проте сучасна арт-терапія представлена безліччю технік, серед яких: ізотерапія, бібліотерапія, музикотерапія, терапія фотографією, тощо. Більшість з них можна практикувати самостійно.

Ізотерапія

Якщо казати простіше, — малюнкова терапія — один з найпоширеніших видів арт-терапії.  Це може бути, наприклад, інтуїтивний живопис, медитативна графіка або мандалотерапія.

Інтуїтивний живопис є підвидом абстракціонізму, це спосіб малювати так, як відчуваєш, переносити свої емоції та почуття на полотно. При цьому можна малювати не лише за допомогою пензлика, а навіть просто пальцями. Тактильні відчуття впливають на нервову систему людини. Пальчикове малювання можна розглядати як хороший рефлекторний масаж. Адже, на долонях є певні точки, пов’язані з органами тіла. Масажуючи їх, ми позитивно впливаємо на стан організму в цілому.

Медитативна графіка — це створення графічного малюнку, що складається з промальованих ліній. Подібна техніка сприяє розвитку дрібної моторики та підвищенню концентрації уваги.

Мандалотерапія. В арт-терапії мандали використовують для розфарбовування. Напевно, Ви бачили подібні альбоми для дорослих і дітей або шаблони з інтернету. Ця техніка сприяє заспокоєнню та переосмисленню того, що відбувається. Завершений малюнок сприяє відновленню відчуття контролю над ситуацією.

Ще одним різновидом так званих антистрес-розмальовок є картини за номерами. Зараз така техніка є доволі популярною. Вважається, що розфарбовуючи складні деталі, людина зосереджується  і повністю занурюється в процес, що дозволяє розслабитись та відволіктись.

Бібліотерапія

Інакше таку техніку називають книголікуванням. Відомо, що читання книг допомагає у подоланні тривожності та депресії.  Про користь читання під час війни ми розповідали раніше. Різновидом бібліотерапії є казкотерапія — метод психологічної корекції особистості дитини за допомогою читання / прослуховування спеціально підібраних текстів народної фантастичної прози або літературних казкових творів. Фахівці радять використовувати цей вид арт-терапії під час перебування з дитиною у бомбосховищі. Це допоможе їй подолати страх та дискомфорт. Наприклад, вигадайте історію, де герой успішно долає різні перешкоди і добро в результаті перемагає. Також, пропонуємо до Вашої уваги терапевтичну казку під назвою “Герої також плачуть”. Психологи рекомендують її дітям під час війни. Можливо, Ви також чули про терапевтичні книжки для дітей від психологині Наталії Чуб.

Музикотерапія

Фахівці наголошують, що прослуховування заспокійливої музики є чудовим способом розвантажити нервову систему. Відомо, що звук скрипки, наприклад, допомагає пізнати себе та інших людей, розвиває бажання допомагати та підтримувати інших. А перед сном та при безсонні рекомендують вибирати музику, ритм якої трішки повільніший від частоти скорочення серця. Прикладами музичних творів, які заспокоюють можуть бути: “Аве Марія” Шуберта, “Місячне сяйво” Дебюссі, “Колискова” Брамса, вальси Штрауса, прелюдії і мазурки Шопена. Якщо  Ви не є прихильником класичної музики, музику, що має заспокійливий ефект, можна знайти і серед сучасних композицій.

Терапевтична фотографія

Це своєрідна самотерапія, яка полягає у  фотографуванні, публікації, обговоренні з іншими людьми фотознімків. Вона допомагає у боротьбі зі стресом, відчуттям тривожності, фобіями і навіть депресією. Психологи, наприклад, радять під час війни фотографувати природу і ділитися знімками у соцмережах. Такі фото мотивують людину помічати красу навколо та цінувати її. Крім того, спостереження за природою дають усвідомлення того, що життя навколо нас, попри все, продовжується. Це допомагає налаштуватися на оптимістичні думки, зміцнює віру у краще.

Як бачимо, більшість з технік арт-терапії є доступними. Вони не потребують від нас значних матеріальних витрат або спеціальних умов. Навіть кулінарія може мати певний лікувальний ефект, наприклад, якщо це робота з тістом. Головне, обрати для себе те, що дійсно подобається. Нагадуємо, що раніше, ми розповідали про те,  навіщо нам потрібні творчість та мистецтво під час війни.

Ми любимо тексти без помилок. Але часом вони трапляються. Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Публікації HUBZ Inform не є медичними матеріалами. Якщо у вас виникли проблеми зі станом здоров'я - вам потрібно негайно звернутись до лікаря.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: