Психологія: лікувальний ефект письма та листування в час війни

Психологія: лікувальний ефект письма та листування в час війни
Автор:
22.06.2022 ,

Під час війни багато українців, на передовій і в тилу, почали вести щоденники. Діти регулярно пишуть сотні листів на фронт, висловлюючи свою повагу та підтримку нашим Героям. І, затамувавши подих, чекають відповіді. Існують інші гарні приклади, коли отримані під час війни листи допомагають почуватися значно краще людям. Але чи є дійсно якийсь лікувальний ефект письма та листування в час війни? Спробуємо розібратись з цим питанням.

Ще до повномасштабного вторгнення Борис Кутовий, офіцер Збройних Сил України та ветеран війни на Донбасі, презентував у Краматорську свою книгу “Листи здалека”. В основу книги лягли його листи до маленького сина! І книга швидко здобула популярність та любов читачів.

“Я хотів передати частку свого серця. А найкраще це можна зробити листуванням. Тому ця книга написана у формі листів солдата до маленького сина. В ній немає нічого про жахи війни. Навпаки, багато жартів і пригод. Втім, відчувається тривога батька, що він може не повернутися до родини”, – розповів автор.

Іншим чудовим прикладом такої практики є нещодавно започаткована військовослужбовцем тероборони Юрком Данилишиним ініціатива “Листи в тил”. В межах цього проекту листівки від військових, з теплими словами подяки та любові, надсилаються в конверті для тих, хто допомагає українській армії. Здебільшого листи адресуються дітям і волонтерам.

“У спекотні та важкі часи ми перечитуємо відгуки людей, які отримали від нас листи. Стає вільніше дихати та обладунки стають легшими” — згадується в одному з дописів автора ініціативи на його сторінці у Фейсбук.

Чому висловлювати свої почуття на папері під час війни особливо важливо? 

Метод експресивного письма

Зв’язок між терапією письмом і функціонуванням імунної системи вивчається фахівцями в рамках окремої науки — психонейроімунології.

Науково доведено, що висловлення почуттів на папері зменшує стрес і навіть сприяє загоєнню ран. Вперше, ще в далекому 1986 році, на цей феномен звернув увагу відомий американський психолог-дослідник Джеймс Пеннебейкер. Він провів експеримент,  в ході якого попросив частину своїх студентів описати свої почуття на папері — згадуючи складні, трагічні моменти в їхньому житті. А іншу частину студентів — попросив письмово описати щось нейтральне. Експеримент професора Пеннебейкера на подив показав, що студенти, які написали про свої таємні почуття, набагато рідше зверталися до лікаря впродовж наступних місяців.

Важливість слова “дякую”

Здебільшого листування під час війни — це регулярні слова підтримки та вдячності. Саме відчуття подяки вважається психологами однією з найкорисніших людських емоцій. Адже ніщо так не знімає нервове напруження, як позитивні емоції.

Існують навіть наукові підтвердження про користь вдячності для психічного та фізичного здоров‘я. Подяка допомагає боротися з депресією та захищає від стресу і негативних емоцій. Люди, які мають звичку дякувати, та яким дякують, легше засинають та краще сплять. Крім того, вдячність зменшує ризики серцевих нападів. Дослідження показали, що люди, які регулярно ведуть щоденник подяк, мають здоровіше серце, ніж ті, хто просто фіксують події протягом дня — подумки чи в коротких нотатках. 

Таким чином, це додатково підтверджує важливість і дієвість методу регулярно викладати свої почуття письмом. Тим більш, що лікувальний ефект від письма та листування дійсно існує! Скористайтесь такою можливістю, цим ви допоможете і собі, і тим хто на фронті ризикує усім – заради нашого майбутнього!

Листування з фронтом

“Листи в тил”: як працює ця ініціатива?

  • Пишіть в приват фейсбук-сторінки ініціативи адреси.
  • Розповідайте про тих кому хочете аби було надіслано листа.
  • Поповнюйте картку: 5375414126497873 на суму достатню для відправки листа.
  • Зачекайте кілька днів – лист неодмінно прийде!

“Привіт, воїне!”: як працює ця ініціатива?

  • Відкриваєте сайт за цим посиланням
  • Вибираєте необхідний пункт меню: написати, почитати або допомогти армії
  • Пишіть лист або завантажуєте картинки в спеціальну форму.

Фото: facebook.com/lystyvtyl

Ми любимо тексти без помилок. Але часом вони трапляються. Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Публікації HUBZ Media не є медичними матеріалами. Якщо у вас виникли проблеми зі станом здоров'я - вам потрібно негайно звернутись до лікаря.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: