“Синдром біженця”: що це і як його побороти?

“Синдром біженця”: що це і як його побороти?
Автор:
22.06.2022 ,

Через повномасштабне вторгнення рф багато українців були змушені покинути свій дім. Кількість внутрішньо переміщених осіб в Україні вже перевищила вісім мільйонів людей – про це повідомляє Міжнародна організація з міграції. За останніми даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, число українців, що виїхали за кордон, становить понад 5 мільйонів.  Окрім того, що цим людям довелося звикати до нових домівок і оточення, багато з них стикаються з таким станом як “синдром біженця”. Що це за синдром та чим він небеpпечний?

Синдром біженця

Синдром біженця” — одна із можливих реакцій нашого організму на стрес, це складний емоційний стан, який пов’язаний із переїздом внаслідок воєнних дій. Для нього характерні наступні симптоми:

 • відчуття безпорадності та самотності;
 • підвищена дратівливість та спалахи агресії;
 • пригнічений настрій;
 • андегонія — емоційна відстороненість і нездатність відчувати радість, задоволення;
 • різкі коливання почуттів до “приймаючої сторони” — від безмежної вдячності  до злості через їхнє благополуччя.

Слід зазначити, що “синдром біженця” розвивається не у всіх, хто наважився на переїзд. Все залежить від стану психіки кожної окремої людини.  Разом з тим, на думку психологів, цей синдром можуть відчувати і ті, хто емігрував давно, і ті, хто виїхав кілька днів тому.

“Не знецінюйте власні переживання, не порівнюйте власний біль із болем тих, хто перебуває зараз під обстрілами. Це дійсно непорівнювані речі, але це не значить, що вам не болить. Якщо вам хочеться плакати – плачте, відчуваєте ненависть – випустіть її в екологічний спосіб: постукайте п’ятками об підлогу, побийте подушку, зробіть пробіжку, подихайте. Бути в безпеці та комфорті – це є нормально. Це не зрада”, — наголошує  психологиня Катерина Нещетна.

Окрім вищезазначених симптомів людина нерідко може відчувати провину через те, що залишила дім та рідних людей.

“Часто через сильне почуття провини люди хочуть повернутися додому. Цей стан може погіршуватися, якщо оточення засуджує рішення поїхати. Пам’ятайте, що ті, хто засуджують, роблять це через власний страх і безпорадність, тому спрямовують свою агресію на інших. Кожен сам несе відповідальність за свої рішення. Комусь доцільніше виїхати, а комусь – залишитися” — зауважила психологиня Лейла Гасанова.

Як полегшити свій стан?

Рекомендації МОЗ та психологів

 • Не засуджуйте себе за те, що виїхали, дайте собі час на адаптацію.
 • Говоріть про свої почуття з тими, хто поруч.
 • Розумійте: Вам не повинно бути соромно за свою безпеку.
 • Почніть соціалізацію на новому місці. Сплануйте, де і як довго Ви будете жити, чи є можливість влаштуватися на роботу.
 • Поверніться до своїх довоєнних побутових звичок і ритуалів. Війна триває, але це не означає, що  треба відмовляти собі в гігієні, ранковій каві, перегляді фільмів, книгах, якщо на е є час і можливість.
 • Знайдіть тих, кому потрібна Ваша допомога. Долучіться до волонтерської діяльності, але лише за умови, якщо маєте ресурс. Добрі справи і допомога іншим  дозволять почуватися краще, відволіктися від своїх переживань, включитися в активне життя громади, відчувати себе корисним.
 • Залишайтеся на зв’язку з рідними і друзями. Підтримуйте контакти з людьми. 

Нагадуємо, що раніше ми розповідали про cиндром провини вцілілого: розпізнати та подолати – Hubz.

ФОТО: nasze-slowo.pl

Ми любимо тексти без помилок. Але часом вони трапляються. Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Публікації HUBZ Media не є медичними матеріалами. Якщо у вас виникли проблеми зі станом здоров'я - вам потрібно негайно звернутись до лікаря.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: