Як маркування продуктів впливає на якість харчування?

Як маркування продуктів впливає на якість харчування?
Автор:
Ганна Шубіна
Журналістка HUBZ Inform, експертка з моніторингу та аналітики
10.08.2022,
,
334 переглядів

За інформацією ВООЗ наше здоров’я на 70% залежить від того, що ми їмо і лише на 30% – від інших факторів, в тому числі й екології. Тим часом у Міністерстві охорони здоров’я України наголошують, що 2/3 всіх захворювань в країні спричинені саме неправильним харчуванням. Серед них: порушення обміну речовин, діабет, серцево-судинні та онкологічні захворювання. Саме надмірне споживання солі, цукру та жирів призводить до появи таких тенденцій. Однією з основних причин відповідної  харчової поведінки є брак часу, в тому числі під час вибору продуктів. Напевно кожному з нас знайома ситуація: повертаєшся з роботи і заходиш до супермаркету, щоб купити їжу. У більшості випадків це відбувається нашвидкуруч, адже ми не маємо достатньо часу вивчати склад кожного продукту, порівнювати пропозиції різних виробників. Максимум, що ми робимо — перевіряємо термін придатності.

Додатково ситуацію погіршують модні тренди та різні міфи про корисність/шкоду тих чи інших продуктів харчування. Таким чином все це перетворюється на замкнуте коло. Але це коло розірвати цілком можливо! Деякі країни Європи вже практикують сучасні схеми маркування на лицьовій стороні упаковки, що дозволяє швидко розпізнати некорисні продукти (наприклад, з високим вмістом цукру). Таке маркування дає можливість швидко прийняти рішення щодо покупки і дозволяє уникнути придбання продуктів, які можуть шкодити здоров’ю. Таким чином, людина може харчуватися у довгостроковій перспективі більш здоровою їжею – швидко та усвідомлено купуючи продукти харчування.

Які системи маркування харчових продуктів існують сьогодні?

Варто зауважити, що зараз єдиної системи маркування лицьової сторони упаковки харчових продуктів, навіть для європейських країн, ще не передбачено. Хоча, до кінця 2022 року, ця ситуація може змінитись – HUBZ Inform буде стежити за цією темою.

Втім, існують декілька вже досить відомих і впроваджених схем маркування:

  • «Світлофор здоров’я» було запроваджено  у 2006 році у Великобританії, як добровільний стандарт з метою подолання проблеми зайвої ваги та серцево-судинних захворювань.
  • Загальнонаціональна платформа маркування харчових продуктів в Швеції — «Keyhole», вона стартувала близько десяти років тому. Відомо, що ця шведська система маркування була також прийнята у Литві та Данії.
  • Система маркування «Nutri-Score», яка діє з 2017 року у Франції. Згодом одразу шість країн ЄС також виявили бажання започаткувати її у себе.
  • Офіційна італійська система маркування «Nutrinform» була затверджена у 2020 році відповідним актом, підписаним міністеркою сільського господарства Італії Терезою Беллановою.

В країнах ЄС питання маркування лицьової сторони упаковки харчових продуктів вже декілька років поспіль викликає запеклі дискусії серед експертів: яка з систем все ж таки краща. Та в Україні, на превеликий жаль, про жодну з них майже не чули. І це тоді, коли за результатами глибинного дослідження ВООЗ, рівень смертності в Україні через неправильне харчування дорівнює майже 40% — це найвищий показник серед країн Східної Європи.

Тому, як мінімум, ми просто повинні знати про те, як влаштовані такі схеми маркування, наскільки вони спрацьовують і відповідають меті, та в чому їхня перевага на відміну від інших. Ми беремо на себе місію дати відповіді на усі вищеозначені питання!

Сьогодні ми розповімо вам детальніше про одну з них, найбільш обговорювану та популярну сьогодні — це французька «Nutri-Score».

Що таке Nutri-Score?

Nutri-Score — це одна з систем маркування продуктів харчування на лицьовій стороні упаковки у вигляді шкали з п’яти кольорів (від темно-зеленого до темно-помаранчевого) і перших п’яти букв латинського алфавіту. Nutri-Score швидко надає споживачам інформацію про загальну поживну цінність продуктів. Темно-зелений колір і відповідно літера “A” додаються до продуктів із найкращою поживною цінністю (з високим вмістом білків та клітковини, наприклад: фрукти, овочі, горіхи, рапсова та оливкова олії). А темно-помаранчевий колір з літерою “Е” відповідає продуктам найгіршої поживної цінності (з високим вмістом цукру, харчової солі, насичених жирів, калорій тощо). Nutri-Scorе завжди розраховується не на порцію, а на 100 грамів. Це дає можливість легко порівняти, наприклад, різні види сухих сніданків або вже готові страви. Завдяки такій схемі маркування ви відразу розумієте, які продукти можна їсти регулярно, а які менш підходять для збалансованого харчування.

Історія розробки та розповсюдження

У 2014  році Nutri-Score був запропонований професором Сержем Гербером у звіті «Пропозиції щодо нового стимулу політики охорони здоров’я у Франції у рамках Національної політики охорони здоров’я». За основу шкали було взято оцінку показника харчової якості FSA, створеного у Великобританії Агенцією стандартів харчування. Варто зазначити, що і символ, і система обчислення Nutri-Score пройшли сувору експертну оцінку. У січні 2016 року пропозицію Гербера було розглянуто та включено до французького закону про модернізацію системи охорони здоров’я. А в жовтні 2017 року Nutri-Score було обрано саме як офіційну схему маркування. Зауважимо, що використання Nutri-Score є добровільним. Втім, вже за два роки після його впровадження у Франції, маркування використовували близько 250 брендів, що становить чверть французького ринку харчових продуктів.

Згодом ще шість країн виявили бажання долучитись до запуску Nutri-Score: Бельгія, Іспанія, Німеччина, Швейцарія, Нідерланди та Люксембург.

Також відомо, що з 2020 року кампанія Nestlé почала маркувати свою продукцію за допомогою Nutri-Score у деяких країнах Європи. П’яти кольорову шкалу можна побачити на упаковках продуктів рослинного походження Garden Gourmet, молочному шоколаді Nesquik , десертному шоколаді Nestlé , кулінарній продукції Maggi. Також Nutri-Score використовують на упаковках сухих сніданків: Nestlé Fitness і Chocapic.

В свою чергу, Європейська комісія, в рамках Європейської зеленої угоди (EU Green Deal), вирішила підготувати до кінця цього року проєкт з метою створення загальноєвропейської системи обов’язкового маркування лицьової сторони упаковки. Тим часом, вищезгадані країни і далі продовжують працювати з Nutri-Score, як добровільним маркуванням.

Переваги Nutri-Score

Головна перевага Nutri-Score полягає в тому, що він дуже наочний і легко зрозумілий. Споживачу не потрібно аналізувати склад продукту та розмір порції, що часто вимагає певного базового знання поживних речовин. Це економить час та сили людини.

Крім того, така система маркування дозволяє без зусиль порівнювати один і той самий продукт від різних брендів, що дає можливість вибрати найбільш здоровий серед представлених пропозицій.

Маркування харчових продуктів за допомогою Nutri-Score також сприятиме покращенню рецептури та процесів виробництва. Для того, щоб залишатися конкурентоспроможними на ринку з точки зору здоров’я, бренди продуктів харчування логічно будуть прагнути виробляти корисні продукти, що міститимуть як найбільше поживних речовин.

…….

На нашу думку, імплементація в Україні цієї ефективної європейської практики – впровадження системи маркування лицьової сторони упаковки харчових продуктів, безумовно сприятиме збільшенню споживання корисної їжі. Відтак це призведе до зменшення захворювань, які пов’язані з незбалансованим харчуванням. А отже і до виконання нами нашої головної місії – здорової нації, тому ми залюбки продовжимо висвітлювати цю тему на платформі HUBZ Inform.

Також, нагадуємо про наш спеціальний проєкт – Довідник “ДоброЇжа”, завдяки якому Ви можете дізнатися більше про те, як отримувати користь, вживаючи доступні продукти.

Ілюстрація vakbladvoedingsindustrie.nl

Ми любимо тексти без помилок. Але часом вони трапляються. Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Публікації HUBZ Inform не є медичними матеріалами. Якщо у вас виникли проблеми зі станом здоров'я - вам потрібно негайно звернутись до лікаря.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: